rra@rra.sk

  

 

O Agentúre - Projekty - Databáza podnikateľov - Aktuality - Mimovládne organizácie - Pamiatky - Ubytovanie - Stravovanie - Šport - Fotogaléria - Stránky obcí - Linky - RRA v médiách - Hodnotenie RRA -Kontakt

Databáza
podnikateľov

Cestovný ruch

Mimovládne organizácie

Novinky

O Agentúre
Projekty
Databáza
podnikateľov

Aktuality
Mimovládne
organizácie

Pamiatky
Ubytovanie
Stravovanie
Šport
Fotogaléria
Stránky obcí
Linky
RRA v médiách
Hodnotenie RRA
Kontakt


INFORMAČNÝ MATERIÁL
O MIMOVLÁDNYCH ORGANIZÁCIÁCH
HUMENNÉ


OBSAH :

Mimovládne organizácie

  • sociálna oblasť, humanita, charita
  • deti a mládež
  • regionálny rozvoj
  • ženy a práva žien
  • životné prostredie

Dokument bol vydaný vďaka podpore Veľvyslanectva Holandského kráľovstva.

august 2000


GRÉCKOKATOLÍCKA DIECÉZNA CHARITA
CHARITATÍVNE CENTRUM PRE DETI A MLÁDEŽ

Mierová 4 066 01 Humenné tel.: 0933/ 77 56 993


Kontaktná osoba : Peter Michančo – vedúci CHCpDM
Dátum vzniku : 1947, po násilnom ukončení v roku 1950 obnovenie v 1991

Zriaďovateľom GKDCH je podľa Kan. 921, § 1 CCEO a v zmysle § 4 Zákona č. 308/91 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkvi a náboženských spoločností sídelný diecézny biskup Gréckokatolíckej cirkvi o. Ján Hirka. Prameňom pre činnosť CHCpDM je Ježiš Kristus a cieľom je ohlasovanie jeho evanjelia vo všetkých aktivitách, ktorým sa CHCpDM venuje.

Ako prvé aktivity SKCH sa formujú: charitatívna služba v rodinách (CHSR) a charitatívne sociálne centrum (CHSC).

V Humennom vzniká na Kukorelliho ulici CHSC, kde od novembra 1994 pôsobia aj dve pracovníčky GKDCH. Ich práca je v tomto čase zameraná na pomoc starým ľuďom a deťom zo sociálne slabých rodín.

V júli 1995 sa z CHSC vyčleňujú pracovníčky GKDCH a vzniká samostatné pracovisko GKDCH pod názvom Charitatívne centrum pre deti a mládež (CHCpDM) so sídlom na Sokolovskej ulici. Od januára 1998 až do dnes pôsobí CHCpDM v prenajatých priestoroch Okresného úradu v Humennom na Mierovej 4, (vchod spolu s hvezdárňou).

V súčasnosti má CHCpDM dvoch profesionálnych pracovníkov a asi 8-12 dobrovoľníkov. Cieľovou skupinou sú deti v ohrození. Od 1.9.1999 je na Krajskom úrade v Prešove zaregistrovaná opatrovateľská služba pre deti podľa zákona 195/98 Z. z. ods. 1., písm. b) o sociálnej pomoci. Túto službu poskytujeme v rodinách, kde rodičia majú vážne prekážky pri celodennej starostlivosti - t.j. sú kratší alebo dlhší čas v zdravotníckom zariadení, nemocnici, liečebných kúpeľoch alebo v ambulantnom ošetrení a deti nechcú nechávať doma samé, alebo ich brať do týchto zariadení. Túto službu po vzájomnej dohode poskytujeme v byte občana, alebo na CHCpDM a je platená podľa vyhlášky MPSVaR a podľa možností klienta.

V našej činnosti sa venujeme aj osvete, a to formou sociálnej prevencie, ktorá zahŕňa vyhľadávaciu činnosť, nápravno-výchovnú činnosť a organizovanie výchovno-rekreačných táborov pre deti počas prázdnin.

Snažíme sa vytvoriť aj priestor pre ľudí, ktorí chcú a môžu venovať zo svojho času tým, ktorí to potrebujú.

CHCpDM spolupracuje s farským úradom, okresným úradom, mestským úradom, NsP, COS, HEC, Pápežským misijným dielom, viacerými súkromnými podnikateľmi a závodmi v Humennom. Cez Centrum diecéznej charity Prešov spolupracuje aj s Francúzskou katolíckou charitou.

CHCpDM je otvorené denne od 8,00 do 16,30 hod. Priestory CHCpDM je možné použiť aj mimo pracovného času pre besedy, semináre, kurzy, školenia, ktoré sú v súlade s poslaním CHCpDM.


Charitatívno-sociálne centrum v Humennom
(CHSC)


Sídlo : Kukorelliho 10, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 74 74
Kontaktná osoba : Ing. Silvia Harakaľová – vedúca CHSC
Dátum vzniku : 1994 

Charitatívno-sociálne centrum v Humennom bolo založené Arcidiecéznou charitou Košice, ktorá je neštátnou cirkevnou organizáciou. Spolu s ostatnými diecéznymi charitami na Slovensku tvorí Slovenskú katolícku charitu.

Vo svojej činnosti sa riadi ustanoveniami cirkevného práva, jej poslaním je poskytovanie sociálnej, zdravotníckej, výchovnej a charitatívnej pomoci bez ohľadu na rasu, národnosť, náboženstvo a politické zmýšľanie. Zriaďuje a prevádzkuje charitné domy a špecializované zariadenia, ako je CHSC v Humennom.

Toto centrum pomáha sociálne odkázaným jednotlivcom aj rodinám, sociálne neprispôsobivým, občanom po výkone trestu, nezamestnaným aj telesne postihnutým občanom.

Poskytuje im :

  • základné poradenstvo,
  • finančnú alebo potravinovú pomoc,
  • ošatenie,
  • výdaj polievok pre bezdomovcov,
  • pomoc pri vybavovaní dokladov, ubytovania, zamestnania.

Oragnizuje dobrovoľné zbierky a spolupracuje so štátnou správou i dobrovoľnými združeniami.

Okrem týchto činností Charitatívno-sociálne centrum organizuje dva projekty :

  • prvým je vývarovňa pre starých a chorých občanov mesta, kde sa denne podáva okolo 30 obedov
  • druhým je charitatívna služba v rodinách, do ktorej patrí opatrovateľská služba a donáška obeda do domu. Starším občanom tak CHSC poskytuje služby ako sú nákupy, varenie, upratovanie, kúpanie, donáška liekov a vybavovanie úradných záležitostí.

Počas roka Charitatívno-sociálne centrum organizuje burzy šatstva, rôzne podujatia, robí mikulášske balíčky a počas Vianoc pripravuje štedrú večeru pre osamelých.

V blízkej budúcnosti začne s návštevnou službou v nemocniciach, ktorá funguje na základe dohody medzi charitou a príslušnou nemocnicou.


JEDNOTA Dôchodcov na Slovensku
Okresná organizácia Humenné


Sídlo : Osloboditeľov 8, 066 01 Humenné
Kontakt : 0933/775 30 11
Kontaktná osoba : Martančíková Etela – tajomníčka
Dátum vzniku : 1991

Jednota dôchodcov je občianske združenie vytvorené v zmysle zákona č.83/1990 Zb. K dnešnému dňu si získala 629 členov. Združuje občanov staršieho veku, bez rozdielu národnosti, rasy, politickej príslušnosti, náboženstva a sociálneho pôvodu, ktorí rešpektujú jeho program a Stanovy.

Hlavným poslaním je všestranne pomáhať pri príprave občanov na život, realizovať ich záujmy, chrániť ich práva a požiadavky, obhajovať uspokojovanie oprávnených potrieb občanov tretieho veku, podnecovanie a organizovanie ich spoločenských aktivít, organizovanie vzdelávania, ako aj kultúrnych a telovýchovných akcií.

Jednota dôchodcov pomáha vytvárať podmienky pre dôchodcov, vzťah človeka k človeku na princípoch humanity a všestranného porozumenia a vzájomnej pomoci. Usiluje sa chrániť práva za spravodlivé a dôstojné dôchodkové zabezpečenie ako aj pomáhať pri zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Trvalým miestom pre sebarealizáciu dôchodcov sú jestvujúce dva kluby dôchodcov v meste a to na ulici Laboreckej a Duchnovičovej, kde sa sústreďujú vrámci dobrých vzťahova vzájomnej spolupráce všetky aktivity s možnosťou využívania priestorov bezplatne.

Jednota dôchodcov má dobrú spoluprácu so Slovenským červeným krížom a Demokratickou úniou žien v Humennom, s Vihorlatským osvetovým strediskom, Mestským a Okresným úradom. Po odbornej stránke v sociálnej a zdravotnej oblasti informovanosť starších občanov zabezpečujú Sociálna poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa, odborní lekári Nemocnice s poliklinikou a Štátny zdravotný ústav.

Jednota dôchodcov sa podieľa na organizácii rôznych podujatí a rámcových aktivít podľa vytvorených podmienok a finančných možností. Významným spoločenským podujatím bolo celookresné stretnutie pri príležitosti otvorenia Medzinárodného roka starších ľudí 1999. Pri Klube dôchodcov pôsobí aj dôchodkársky miešaný súbor “Vandrovnica”, ktorý má 25 členov a hudobný doprovod.

Z aktivít Jednoty dôchodcov je potrebné spomenúť stretnutia dôchodcov pri vatre spolu s mladou generáciou, organizovanie posedení a spoločenských podujatí, kultúrno-poznávacích zájazdov, návštevy divadiel, oslavy jubileí, výstavky ručných prác, brigádnické činnosti a pod.

Okresná orgnizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku rada uvíta všetkých ľudí v dôchodkovom veku, ktorí majú záujem aktívne prežívať svoju starobu v kruhu milých a priateľských ľudí, čo im prispeje k obohateniu ich života.


Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím – Krtkovčatá


Sídlo : Mierová 33/9, 066 01 Humenné
Kontakt : 0933/778 36 45
IČO : 361 57 236
Kontaktná osoba : PHDr. Ladislav Bohuš – člen výkonného výboru
Dátum vzniku : 23.9.1997

ZPMP Krtkovčatá má 65 členov – deti DSS Podskalka, bývalých absolventov OŠ, ich rodičov, mentálne postihnutých občanov mesta Humenné a okolia, ako aj odborných lekárov z oblasti pediatrie, psychológie, psychiatrie, špeciálnych pedagógov. Členmi sú aj zdravotní pracovníci a vychovávatelia DSS Podskalka.

Činnosť ZPMP riadi 9-členný výkonný výbor. Úlohou a cieľom ZPMP je všeobecná podpora činností a opatrení zameraných na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím bez ohľadu na to, či postihnutý, jeho rodičia, alebo opatrovníci sú členmi združenia.

ZPMP Krtkovčatá poskytuje účinnú pomoc a podporu a poradenské služby najmä v oblasti :

  • včasnej starostlivosti
  • rehabilitácie
  • využitia voľného času – šport, kultúra
  • ďalšieho vzdelávania a doškoľovania profesijných a dobrovoľných pracovníkov Združenia.

ZPMP Krtkovčatá sleduje výhradne všeobecne prospešné, resp. dobročinné ciele. Medzi naše najvýraznejšie úspechy okrem pravidelných rekondičných pobytov našich členov na Slovensku, pravidelných odborných konzultácií, bohatej kultúrnej a športovej činnosťou patrí vydanie CD – platne “U nás na Podskalke”, v spolupráci s DSS Podskalka (ktorá podľa našich získaných informácií patrí medzi jedinečné v Európe).

Členovia vystupujú na benefičných koncertoch vrámci Prešovského kraja. Vzorne a úspešne reprezentovali Slovensko na medzinárodnom festivale mentálne postihnutých hudobníkov v Strakoniciach (Česká republika) “SALVE CARITAS – SALVE VITA”.

Tohto roku v mesiaci novembri organizujeme už tretí ročník benefičného koncertu “Sme iní, nie horší” v spolupráci s Osobitnou školou Podskalka. Záštitu nad koncertom prevzal primátor mesta Humenné MUDr. Vladimír Kostilník.

Hlavným cieľom ZPMP Krtkovčatá je pôsobiť na zlepšenie porozumenia voči problémom ľudí s mentálnym postihnutím na verejnosti všetkými dostupnými prostriedkami.


SLOVENSKÝ ČERVENÝ KRÍŽ /SČK/
(sekretariát územného spolku)


Sídlo : Kukorelliho 60, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 20 71
e-mail : sckhe@he.psg.sk
Kontaktná osoba : Ing. Viera Kopáčová – riaditeľka


SČK je najväčším združením občanov s humanitným zameraním, ktoré pôsobí na území Slovenska už 80 rokov. Ako jediná štátom uznaná spoločnosť pôsobí SČK podľa zákona NR SR 84/1994 Zb v zmysle Ženevských dohovorov plniac úlohy :

  • poskytovanie zdravotníckych, záchranných, sociálnych a humanitných služieb
  • organizovanie zdravotníckej prípravy obyvateľstva
  • vytváranie siete dobrovoľníckych záchranných tímov vrámci Civilnej ochrany
  • zabezpečovanie pátracej služby, darcovstva krvi, pomoc v núdzi

Základné princípy činnosti SČK sú : humanita, nestrannosť, neutralita, nezávislosť, dobrovoľná služba, jednota, svetovosť.

Poslaním SČK je predchádzať, prípadne zmierňovať utrpenie ľudí bez ohľadu na pohlavie, národnosť, rasu, náboženstvo, politické presvedčenie.

Najznámejšie aktivity :

  • školenia, kurzy prvej pomoci pre deti, dospelých, závody, školy......
  • zdravotná výchova formou vzdelávania, osvetou – prevencia informovaním, výchovno –vzdelávací a rehabilitačný servis
  • sociálna služba opatrovaním v domácnosti, pomoc sociálne slabým, letné tábory pre zdravotne oslabené deti, protidrogová prevencia, poradenstvo pre rodičov detí s mentálnym postihnutím, .........
  • darcovstvo krvi : nábor, propagácia, oceňovanie, aktivizácia darcov
  • zahraničné aktivity a národnými spoločnosťami vyše 180 štátov sveta.

Mládež SČK realizuje programy špecificky zamerané na deti a mládež :

  • projekt prvej pomoci a šírenia myšlienok hnutia ČK a ČP
  • projekt sexuálnej výchovy a prevencia AIDS
  • projekt prípravy vedúcich skupín Mládeže SČK

Slovenský červený kríž – to sú ľudia. Ľudia, ktorí pomáhajú iným vtedy, keď pomáhať môžu. Žijú v nádeji, že keď budú pomoc potrebovať oni, nezostanú osamotení. Nájsť si čas pre tých,ktorí sú v núdzi. Šíriť vo svojom okolí radosť, ľudskú spolupatričnosť, nájsť zmysel života v pomoci iným – aktívne spoločenstvo ľudí – to sú naše ciele.

Členstvo je dobrovoľné, bez akéhokoľvek obmedzenia. Členom SČK sa môže stať každý, kto súhlasí so stanovami SČK a vyplní prihlášku.

Činnosť zabezpečujú dobrovoľní i profesionálni zamestnanci SČK s aspektom na cieľ – pomáhať šíriť myšlienky humanity konkrétnou činnosťou, aktivitami.


Slovenský zväz telesne postihnutých
(krajské centrum)


Sídlo : Kukorelliho 60, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 26 45
Kontaktná osoba : Kočišová Beáta


Slovenský zväz telesne postihnutých (SZTP) je dobrovoľným apolitickým občianskym združením. Združuje osoby s telesným postihnutím každého stupňa, rodičov telesne postihnutých detí, rodinných príslušníkov telesne postihnutých osôb, ich priaznivcov a pracovníkov na úseku starostlivosti o zdravotne postihnutých bez rozdielu národnosti, politickej príslušnosti, rasy, vierovyznania, pohlavia, sociálneho pôvodu, majetku, rodu, alebo iného postavenia.

SZTP pôsobí na území SR so sídlom v Bratislave, je dotovaný zo štátneho rozpočtu ako občianske združenie. Poslaním SZTP je organizovať telesne postihnutých občanov na princípoch humanizmu a demokracie, nepretržite odborne a jednotne vystupovať pri vytipovaní problémových okruhov, formulovaní a nanášaní požiadaviek a pomáhať pri riešení ich sociálnych, ekonomických, duchovných a spoločenských záujmov a potrieb, zabezpečovať a vykonávať servis a služby vyplývajúce zo špecifík ich postihnutia.

SZTP pôsobí na spoločnosť, aby rešpektovala právo osôb s telesným postihnutím a podieľala sa na ich plnej účasti na spoločenskom dianí.

Cieľom SZTP je

  • podieľať sa na uskutočňovaní celonárodných a regionálnych programov prevencie zahrňujúcich všetkých telesne postihnutých s tým, že sa tieto programy dostanú na úroveň rodín a jednotlivcov.
  • prevádzať odbornú poradenskú činnosť pre členov aj občanov telesne postihnutých, ktorí nie sú v našej členskej základni.
  • prispievať k dosiahnutiu čo najúplnejšej integrácie a rovnocennej účasti telesne postihnutých občanov vo všetkých aspektoch života spoločnosti.
  • dosiahnuť, aby telesne postihnutí občania dostali všestranné rehabilitačné služby a inú pomoc na zníženie následkov ich telesného postihu.
  • pôsobiť na vedomie zdravej populácie a oboznamovať verejnosť s problematikou telesne postihnutých občanov a tiež o ich tvorivom pracovnom potenciále, o špecifikách ich postihnutia, jeho prevencii a liečení, aby sa využili všeobecné poznatky a vedomosti o týchto problémoch a ich význame pre spoločnosť.

Slovenský zväz zdravotne postihnutých


Sídlo : Mierová 4, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 30 31
Kontaktná osoba : Andrej Ficík – predseda Okresnej rady SZZP


Slovenský zväz zdravotne postihnutých je občianskym združením zdravotne postihnutých občanov, ktoré sa riadi princípmi humanity a charity. Združuje občanov od 15 rokov s akýmkoľvek druhom a stupňom zdravotného postihnutia, rodinných príslušníkov a rodičov zdravotne postihnutých detí a občanov ochotných pomáhať zdravotne postihnutým. Sídlo ústredných orgánov SZZP je v Martine, v budove Mestského úradu, na Vajanského námestí č.1.

Zväz sa zameriava na presadzovanie oprávnených požiadaviek zdravotne postihnutých občanov najmä v oblasti sociálneho zabezpečenia, zdravotníctva a spoločenskej integrácie. Vykonáva sociálnu prevenciu a poskytuje sociálne poradenstvo občanom bez úhrady. Ďalej sa orientuje na programy zamerané na vyhľadávaciu, nápravnú, rehabilitačnú, resocializačnú a výchovno-rehabilitačnú činnosť. Neoddeliteľnou súčasťou je aj terénno-sociálna práca, práca s rodinou, s ďalšími subjektami a vytváranie vhodných pracovných, spoločenských a kultúrnych podmienok zdrav. postihnutých občanov. Zdravotne postihnutým skupín 01 a 02 umožňujeme označovanie motorových vozidiel.

V Humennom máme kanceláriu na Mierovej ul. č. 4 v Humennom (stará budova Okresného úradu). Je otvorená pre verejnosť v stredu od 1300-1800 a vo štvrtok od 900-1430. Kancelária slúži na poskytovanie poradenských služieb a pomoc občanom so zdravotným postihom. Občania nás môžu zastihnúť aj mimo týchto hodín, ak práve nepracujeme so svojimi členmi v teréne.

Snahou Slovenského zväzu zdravotne postihnutých je dosiahnuť, aby zdravotne postihnutí mali rovnaké možnosti začleniť sa do spoločnosti i práce ako občania bez postihnutia.


JUNIOR – KLUB HUMENNÉ


Sídlo : Kukorelliho 60, 066 01 Humenné
Kontakt : 0933/775 58 98
Kontaktná osoba : Boško Gustáv
Dátum vzniku : 2000


Junior – klub Humenné je dobrovoľné združenie detských a mládežníckych talentov z celej Slovenskej republiky. Aj keď má už asi desaťročnú históriu svojej činnosti, v roku 2000 sa stal samostatnou organizáciou s vlastným zameraním a právnou subjektivitou.

Činnosť klubu sa zameriava na 4 základné oblasti, a to :

  • kultúra,
  • móda
  • turistika
  • humanita.
  • V jednotlivých oblastiach sú združené konkrétne záujmové činnosti :

  1. kultúra – speváci, tanečníci, súbory
  2. móda – manekýnky, módni návrhári
  3. turistika – turistické výlety, stanové tábory
  4. humanita – návštevy ústavov a detských domovov, humánne akcie pre deti
  5. a mládež

Prioritnými cieľmi celkovej činnosti sú :

  • vhodné využívanie voľného času
  • protidrogová aktivita
  • vyhľadávanie mladých talentov
  • výchova a vzdelávanie
  • vzájomné porozumenie
  • zahraničná spolupráca

Cieľom klubu je systematicky pracovať s mladými talentami a presadzovať ich na najvyššej úrovni. Hlavným vodítkom práce klubu je program činnosti klubu a kalendárny plán akcií na najbližšie obdobie.

Členom klubu sa môže stať každý mladý človek vo veku už od 7 rokov, pričom horná hranica je neobmedzená. Každého člena prijíma výkonný výbor na základe jeho prihlášky. Člen klubu má právo zúčastňovať sa na všetkých akciách klubu, podieľať sa na tvorbe programu klubu a v prípade potreby využívať pomoc a podporu klubu.


Regionálna rozvojová agentúra


Sídlo : Kukorelliho 34, 066 01 Humenné
Kontakt : 0933/778 34 92,
IČO : 319 74 708
Kontaktná osoba : Ing. Peter Pichoňský – štatutárny zástupca
Dátum vzniku : 31.10.1994

Základ činnosti

Poslanie a ciele :

  • iniciovanie, koordinovanie a uskutočňovanie strategických aktivít, zameraných na hospodárske a sociálne povznesenie regiónu
  • reštrukturalizácia ekonomiky so zámerom napomáhať hospodárskemu rastu regiónu (pri rešpektovaní environmentálnych aspektov) a vytváraniu nových pracovných príležitostí prostredníctvom dlhodobo fungujúcich inštitúcií
  • marketing a propagácia územia z hľadiska rozvoja malého a stredného podnikania
  • propagácia územia z hľadiska nadviazania kultúrnych a spoločenských kontaktov
  • podpora rozvoja vzdelávania a rozvoja rekvalifikačných programov
  • organizovanie školení, kurzov, seminárov a výstav
  • zvyšovanie participácie občanov na riešení celospoločenských problémov
  • presadzovanie princípov občianskej spoločnosti, decentralizácie, demokracie a porozumenia u všetkých vekových kategórií obyvateľstva
  • spolupráca s inými združeniami nadväzujúcimi spádovo na náš región a s tými, ktorí sledujú rovnaké ciele a môžu napomáhať ich plneniu

Hlavné činnosti :

  • analytické a programové projektovanie rozvoja
  • sprostredkovanie služieb (kurzy, semináre, výstavy a pod.)
  • tvorba ekonomickej a podnikateľskej databázy
  • spolupráca so správcami fondov
  • propagačná a osvetová činnosť
  • poradenská činnosť pre tretí sektor a samosprávu
  • ekonomické poradenstvo

Aké služby je agentúra pripravená poskytovať :

  • spolupráca pri regionálnych operačných plánoch,
  • spolupráca na národnom pláne regionálneho rozvoja

S akými subjektami spolupracuje agentúra :

  • organizácie tretieho sektora,
  • samospráva,
  • štátna správa,
  • veľvyslanectvá,
  • podnikateľské subjekty,
  • rozpočtové organizácie.

PRO FAMILIA


Sídlo : Gorkého 1, 066 01 Humenné, P.O.Box 59
Kontakt : 0933/775 77 73, 775 44 17
IČO : 319 507 44
Kontaktná osoba : PhDr. Eva Sopková – štatutárna zástupkyňa
Ľudmila Horvátová – koordinátorka projektu
Dátum vzniku : 12.5.1993

Pro Familia je nezávislá, nezisková organizácia, ktorá vznikla 12. mája 1993 ako nadácia a 8. júla bola Ministerstvom vnútra SR preregistrovaná na občianske združenie.

Cieľom OZ Pro Familia je :

  • podpora aktivít a služieb zameraných na vytváranie a udržiavanie harmonických rodinných vzťahov, zlepšovanie kvality života rodín a ich členov,
  • podpora aktivít zameraných na zabezpečovanie rovnosti príležitostí žien a mužov na odstraňovanie násilia voči ženám,
  • podpora prevencie negatívnych javov a ich dôsledkov v rodinách, vrátane prevencie drogových a iných závislostí a prevencie násilia,
  • podpora profesionálnej a dobrovoľnej pomoci a služieb pre jednotlivcov a rodiny v kríze a v stavoch núdze,
  • podpora programov stimulácie rozvoja jednotlivcov a rodín a programov pomoci pre jednotlivcov a rodiny v kríze a v stavoch núdze,
  • podpora prípravy, výcviku a vzdelávania profesionálnych a dobrovoľných pracovníkov v oblasti pomoci rodine,
  • vydávanie účelových neziskových publikácií a informačných materiálov pre odborníkov a verejnosť, podpora vybudovania informačného centra pre pomoc rodine a ženám, aktivity v legislatívnej oblasti.

Svoje ciele uskutočňuje Pro Familia predovšetkým realizáciou programov a projektov :

  • Pomoc ženám a rodinám v núdzi - informačné centrum, pestúnske víkendy, vytváranie pracovných miest pre nezamestnané ženy zvlášť znevýhodnené na trhu práce.
  • Posilnenie pozitív rómskych rodín / “SPOLU” - kurzy pre rodičov a nezamestnané rómske ženy a dievčatá, aktivitné centrum, program prípravy náhradných rodičov, odborná príprava, podpora k svojpomoci.
  • Program prevencie – príprava profesionálnych pracovníkov a dobrovoľníkov pre prevenciu, príprava mládeže na vytváranie harmonických partnerských vzťahov, prevencia násilia.
  • Konať proti násiliu páchanému na ženách a deťoch – informačné a dokumentačné centrum o násilí voči ženám, Krízová poradňa, Centrum pre ženy a dievčatá-obete násilia, vydávanie informačných materiálov, senzitizácia novinárok, podpora k svojpomoci.

Únia žien slovenska


Sídlo : Kukorelliho 60, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 33 53
Kontaktná osoba : Anna Capová – krajská koordinátorka
 

Únia žien Slovenska je dobrovoľná organizácia, ktorá nezávisle na politickej príslušnosti, národnosti, vierovyznaní, veku a profesii rieši problémy jednotlivcov, ich detí a rodín – tých, ktorí hľadajú pomocnú ruku, morálnu, materiálnu či finančnú podporu.

Únia žien Slovenska nadväzuje na tradície ženského hnutia na Slovensku. Jej základným cieľom je zabezpečiť všestranný osobnostný, vzdelanostný a kultúrny rozvoj ženy. Vytvára priestor pre plnohodnotnú sebarealizáciu v rodinnom, ekonomickom, politickom a spoločenskom živote.

Únia žien Slovenska v roku 1998 poskytla pomoc deťom a matkám z povodňami postihnutých oblastí v rekreačnom zariadení Lesík v Kamenici nad Cirochou. Finančne a materiálne pomohla 10 rodinám, ktoré sa ocitli v zlej finančnej situácii, materiálne pomohla predškolským a zdravotníckym zariadeniam na území mesta Humenné. Bola vyhlasovateľom súťaže za zdravé a krajšie mesto a obce okresu Humenné.

Únia žien Slovenska pomáhala riešiť nezamestnanosť žien prostredníctvom VPP. S úmyslom zachovania kultúrnych tradícií našich predkov vytvorila podmienky pre tkanie kobercov a šitie krojov na bábiky. Bola iniciátorom legislatívnych úprav v oblasti : zamestnávania žien v preddôchodkovom veku, zachovania predškolských zariadení, úprave systému prevádzkovania hracích automatov. Je hlavným organizátorom zbierky na zakúpenie zdravotníckych prístrojov pre NsP v Humennom.

V spolupráci s partnerskými organizáciami i jednotlivcami uskutočnila rôzne kultúrno-spoločenské aktivity :

  • súťaže : Najkrajšia kraslica, Najkrajší balkón, záhradka, Vansovej Lomnička, Spievajúce rodiny, Najkrajšie výklady, predajne, Najochotnejšia predavačka, Aranžovanie ikebán a adventných vencov
  • besedy, kurzy a iné : Diplomatický protokol a prax
  • Prevencia nádorových ochorení, drogovej závislosti a stresu

    Relaxácia

    Ochutnávka jedál zdravej výživy

    Kurz písania veľkonočných kraslíc a pečenia

    Výstavky ručných prác

    Burzy obnoseného šatstva


Združenie Demokratickej ľavice žien


Sídlo : Kukorelliho 60, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 24 24
Kontaktná osoba : Darina Barančíková – predsedníčka Okresnej rady ZDĽŽ

Združenie demokratickej ľavice žien je dobrovoľnou nepolitickou organizáciou, ktorá združuje ženy bez rozdielu rasy, národnosti a náboženského vyznania. Usiluje sa o riešenie dlhodobých aj každodenných potrieb žien. Hlavnou úlohou je chrániť a obhajovať rovnoprávne postavenie svojich členiek v rodinnom, politickom, ekonomickom i kultúrnom živote.

ZDĽŽ pracuje v troch záklaných oblastiach:

  1. Za rovnoprávne postavenie žien a mužov.

ZDĽŽ sa usiluje dosiahnuť rovnoprávne postavenie žien a mužov v zamestnaní, vo vzdelávaní, v rodine, v ich zastúpení v zákonodarných orgánoch a pod. V súlade s medzinárodnými dohovormi chce združenie vytvoriť také mechanizmy, ktoré zaručia rovnoprávnosť žien nielen de jure ale i de facto a to vo všetkých oblastiach života. V tomto roku organizovalo seminár ”Rovnosť príležitostí”, ktorý sa zaoberal postavením žien v spoločnosti – v politike, v manažérskej i rodičovskej role a ich sociálnou situáciou. Súčasťou programu bola aj módna show a vystúpenie tanečného súboru Merlin. Výťažok z akcie putoval telesne postihnutým deťom. Podobná akcia sa uskutoční aj tento rok.

b) Za sociálne istoty žien a rodín. – Do tejto oblasti spadá pomoc ženám-matkám v období starostlivosti o malé deti, ochrana osamelých žien a samoživiteliek rodín, pomoc pri začleňovaní sa do pracovného procesu a poradenstvo v oblasti práv žien. Snažíme sa bojovať proti násiliu na ženách a deťoch a našim cieľom je vytvoriť z vlastných radov kluby na pomoc týraným ženám, ktoré im poskytnú právnickú, lekársku či inú pomoc.

c) Za humanizáciu materstva a duševný rozvoj ženy. – Tu presadzujeme slobodnú voľbu medzi starostlivosťou o rodinu a zamestnaním bez ekonomických tlakov, a preto chceme dosiahnuť vyrovnanie rodičovského príspevku s minimálnou mzdou. V oblasti kultúry budeme vytvárať klubové možnosti na realizáciu žien. Zakladáme Klub rómskych žien.

V tomto roku plánujeme zorganizovať seminár pre začínajúce ženy-podnikateľky, seminár Moderná žena (zameraný na spoločenské správanie, odievanie, tvorbu image a úpravu zovňajška) a letný tábor pre deti zo sociálne slabších rodín.


Lesoochranárske zoskupenie
VLK Východné Karpaty


Sídlo : Staničná 11, 066 01 Humenné
Kontakt - tel. : 0933/775 30 17
mobil : 0903 344 825
e-mail : v.karpaty@ke.telecom.sk
Kontaktná osoba : Rastislav Mičaník – štatutárny zástupca

Lesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty je občianskym združením, ktorého hlavným cieľom je aktívna pomoc pri stabilizácii krajiny záchranou unikátnych prirodzených lesov Východných Karpát a Vihorlatu. Tento cieľ sa snaží dosiahnuť prácou v teréne, ovplyvňovaním legislatívy, presadzovaním koncepcie prírode blízkeho obhospodarovania lesov a osvetovou činnosťou na lokálnej úrovni.

Kmeň má jedného stáleho zamestnanca, dvoch lokálnych koordinátorov, 20 aktívnych dobrovoľníkov a 50 členov. Oblasťou pôsobnosti je región Východných Karpát (okresy Humenné, Snina a Medzilaborce). Sídlom organizácie je mesto Humenné.

Kmeň Východných Karpát je riadnym členom Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktoré tvorí spolu päť samostatných lokálnych kmeňov (VLK Poľana – Zvolen, VLK Slánske vrchy – Sečovce, VLK Čergov – Tulčík, VLK Tatry – Liptovský Mikuláš a VLK Východné Karpaty – Humenné). Zároveň je členom organizácie Priatelia Zeme Slovensko a medzinárodných organizácií Friends of the Earth, Taiga Rescue Network, Wolf International Federation, Native Forest Network a European Mountain Forum.

LZ VLK samostatne aktívne pôsobí v regióne viac ako rok. Počas tohto obdobia sa zameriavalo predovšetkým na osvetovo-vzdelávaciu a informačnú činnosť a realizáciu projektu Fagus. Zrealizovalo rozsiahlu sériu prednášok na miestnych stredných a základných školách v rámci programu “Po stopách zabudnutého lesa”, informačné prezentácie v mestách, na školách a vlastných podujatiach, cyklus voľných diskusných klubov “Letokruhy”, prezentácie výstavy “Divočina zachráni svet” v Humennom a Snine, víkendové brigády zamerané na pomoc lesom Východných Karpát, stretnutia so študentami, monitoringy v teréne, atď. Zapája sa tiež do celoslovenských kampaní a podujatí (“Napojme pramene”, “Kúp si svoj strom”, “Les pre život, nie pre smrť” a “Živý strom ako skutočný dar”). Zároveň sa LZ VLK zameriavalo na získanie nových lokálnych kontaktov, informácií, dobrovoľníkov, partnerov, podporovateľov a na propagáciu v lokálnych médiách.

V súčasnosti LZ VLK realizuje projekt “Stabilita”, ktorý je zameraný na problematiku negatívnych dopadov znižovania ekologickej stability krajiny, ktorá do bežného života opakovane prináša záplavy. Projekt nastoľuje riešenia prostredníctvom obnovy oslabenej retenčnej a akumulačnej schopnosti ekosystémov a presadzovania zásadných zmien v lesnom hospodárení.

Pod názvom “Vlčia knižnica” sa rozbieha v spolupráci s Vihorlatskou knižnicou ďalší projekt – vznikne špeciálny knižničný fond s ekologickou tématikou.

 

 

hlasujte za túto stránku v top 100
 

(c) 2000 - 2009 - www.rra.sk, všetky práva vyhradené
webmaster@rra.sk